loader image

СР | EN

Рукописи Музеја Српске Православне Цркве: збирка Радослава М. Грујића, књига прва, археографски опис, свеска прва

Година издања: 2017
Број страна: 270
распродато
Аутор: Владимир Мошин, Љупка Васиљев, Димитрије Богдановић, Мирослава Гроздановић-Пајић
Година издања: 2017
Број страна: 270
Писмо: ћирилица
Повез: тврди
Формат: 34 × 24 цм
ИСБН: 978-86-7035-432-6

Рукописна збирка Радослава М. Грујића (1878-1955), која се налази у Музеју Српске православне цркве, данас има 335 књишких јединица насталих између XIII и XIX века. Својим настанком, а још више местом смештаја, ова збирка везана је за цркве и манастире Карловачке митрополије. На опису рукописа Грујићеве збирке радило је више стручњака. Комплетну археографску обраду урадио је проф. Владимир Мошин по сопственом, и у светској археографији тада прихваћеном методу обраде рукописа. То обухвата физички опис са реконструкцијом и историјатом рукописа, садржај са идентификацијом аутора и текстова, анализу писма, језика и записа. Овом раду допринели су и Димитрије Богдановић, Мирослава Гроздановић-Пајић и Љупка Васиљев. У првој свесци описано је 199 рукописа из ове збирке.

Препоручена издања

Поручите издања